Cel mai bun forum despre Tenis !

Turneul Campionilor : Londra - noiembrie 2011

2 participanți

Turneul Campionilor : Londra - noiembrie 2011 Empty Turneul Campionilor : Londra - noiembrie 2011

Mesaj  Admin Joi Noi 24, 2011 4:36 am

Tomas Berdych l-a învins pe Janko Tipsarevic la Londra

Cehul Tomas Berdych a reuşit prima sa victorie la ediţia din acest an a Turneului Campionilor după ce l-a învis pe sârbul Janko Tipsarevic în trei seturi.

Meciul a început sub dominaţia sârbului Tipsarevic, care a reuşit două breakuri în primul set reuşind să câştige actul inaugural cu un sec 6-2, după mai puţin de o jumătate de joc. Setul secund a fost mult mai echilibrat, singurul break al setului producându-se la scorul de 4-3, Berdych reuşind să se impună cu 6-3.

Ultimul set a fost şi cel mai echilibrat. Nici unul din jucători nu a reuşit să facă vreun break, ceea ce a făcut ca setul decisiv să intre într-un tiebreak. Acesta a fost echilibrat până la scorul de 4-3 când s-a realizat primul mini break.

La 5-4, cehul a avut şansa să încheie meciul el având două servicii însă , sârbul a reuşit să câştige două puncte consecutiv, ceea ce i-a oferit minge de meci.

Însă cehul nu a cedat nici la acest scor reuşind să egaleze situaţia la 6-6. La acest scor, sârbul a făcut o dublă greşeală oferindu-i lui Berdych o minge de meci. Cehul a servit excelent reuşind să câştige punctul final. În momentul acestui ultim punct, Tipsarevic a alunecat, reuşind cu greu să se ridice pentru a-şi saluta adversarul.

Astfel, Berdych reuşeşte prima sa victorie din acest an la Turneul Campionilor. Pentru a ajunge în semifinale, el trebuie să-l învingă vineri pe David Ferrer, spaniolul urmând să joace azi cu Novak Djokovic.

Pentru Tipsarevic acest meci a reprezentat debutul său la Turneul Campionilor, el beneficiind din postura de rezervă de abandobnul lui Andy Murray. Rămâne de văzut dacă Tipsarevic va putea juca, după aceasta accidentare, ultimul meci din grupă în compania lui Djokovic. A doua rezervă a turneului este Nicolas Almagro.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 122
Data de inscriere : 25/08/2009

Turneul Campionilor : Londra - noiembrie 2011 Empty Re: Turneul Campionilor : Londra - noiembrie 2011

Mesaj  verdes Lun Noi 28, 2011 7:36 am